…Słony morski wiatr smagający twarz, majaczące w oddali światło latarni morskiej, a w tle dźwięki skocznej celtyckiej muzyki dochodzące spod pokładu…
Tego popołudnia w O.MEDZE Piotr Oleksy zabierze nas w podróż śladem latarni morskich – tych magicznych punktów na mapie, które od wieków wskazują drogę zagubionym i inspirują marzycieli.
A wieczorem O.MEGA zmieni się w dolny pokład transatlantyckiego statku, gdzie żywiołowa muzyka celtycka grana przez zespół QAR Queen Anne’s Revenge poderwie nas do tańca, aby już za moment wzbudzić melancholię i tęsknotę za przygodą i niezmierzonymi morskimi przestrzeniami.
Zapraszamy 12 kwietnia o godz. 18:00 na kolejne wydarzenie organizowane w ińskiej O.MEDZE.
18:00 – Piotr Oleksy i opowieść na kanwie autorskiej książki pt. „Odłamki gwiazd”, 2025
19:30 – koncert szczecińskiego zespołu Queen Anne’s Revenge w składzie:
wokal, gitara – Oyster Dave
skrzypce – Anna Chyhrina
wokal, mandolina, irlandzkie bouzouki – Marek Piguła
wokal, gitara basowa – Mateusz Spustek
WSTĘP BILETOWANY: 35zł
O autorze:
Piotr Oleksy – historyk, pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracuje z „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Pomysłodawca i koordynator licznych działań związanych z dyplomacją publiczną i dziedzictwem kulturowym, jak np. Forum Współpracy Polska–Rumunia–Mołdawia czy wydanie serii płyt Muzyczne Rodowody. Od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Chętnie zajmuje się także historią Pomorza Zachodniego. Autor książki pt. „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”.
O zespole:
QAR Queen Anne’s Revenge – wykonuje muzykę morską i celtycką. Skład powstał w roku 2022 w Szczecinie i złożony jest z czterech doświadczonych w gatunku osób grających wcześniej w innych formacjach. Założeniem zespołu jest śpiewanie klasycznych angielskich szant w ich najbliższej oryginałowi formie, z „pazurem” właściwym dla formacji folk rockowych takich jak „The Rumjacks” czy „Dropkick Murphys”. Pomagają nam w tym umiejętności lingwistyczne frontmana Oyster Davea. Ponadto wykonuje żywiołowe melodie irlandzkie, szkockie czy angielskie, jakie po godzinach pracy można było usłyszeć na pokładach wielkich żaglowców.
Wykorzystuje do tego żywe instrumentarium właściwe dla kultury wyspiarskiej: skrzypce, melodeon, bodhran, mandolinę i irish bouzouki.
WYDARZENIE OBJĘTE JEST PATRONATEM Starostwa Powiatowego w Stargardzie.
Sobota 12 kwietnia, godz. 18.00, Galeria O.Mega w Ińsku